НЕРІВНЕ (Артем Франков про Рівне)

Головний редактор журналу "Футбол" Артем Франков у минулі вихідні побував у Рівному. На турнірі з художньої гімнастики виступала його донька. Своїми враженнями від Рівного, а також думками щодо реконструкції стадіону "Авангард" знаний спортивний оглядач поділився у редакторській статті у свіжому номері журналу "Футбол".
 
Проміжний, суто проміжний підсумок
За перемогу у Львові збірної України величезне дякую, потішили вболівальників, як не крути і як не вигадуй недооцінку цього виграшу. Безумовно, переповнені трибуни "Арени Львів" це щось і заслуговує що з боку футболістів, що з боку журналістів особливого ставлення. 
Що стосується не так результата, скільки перебігу гри, запропоную для обговорення кілька тез (крім репортажу про гру, який також побудований як проблемний і як такий, що змушує подумати):
* поки що ми не надто уявляємо, як вписати в гру Марлоса, а Марлос не надто уявляє, як в неї вписатися; елементарний технічний брак новачка збірної, на жаль, зашкалює (принаймні, в другому таймі), але Шева правильно його підбадьорює; деякі індивідуальні дії Марлоса спонукають до думки, що він може; гол зробив, і, по ідеї, це суворий прогрес;
* Ротань, на мій погляд, вийшов вимушено, оскільки у нас зовсім не було опорників (травми!), крім молодого Танковського - тут справа не в перспективі, а в елементарному небажанні грати з розірваними лініями; ветеран з обов`язками впорався - і вставив, і отримав; щодо перспективи - мовчи, сум мовчи;
* продовжуємо видовищний футбол імені володіння м`ячем - хтось готовий сказати, що при цьому Словаччина менше мала нагод для взяття воріт;
* але публіці це подобається, і це не можна не враховувати;
* хто наступний нападник України вслід за Коломойцем? Сергійчук чи Акименко?!
* сподіваюся, фанати нічого не вчверили, а то, знаєте...
* фартовість Львова? При усіх захопленнях - привезіть сюди нарешті гранда! Німеччину якусь - тоді і перевіримо...
 
А взагалі куди гірше те, як англійці розкатали нашу молодіжку. Це ж був матч відбору, а не товарняк, який ні до чого не змушує. Камо грядеши, "футбольна країна". Знак питання не ставлю навмисно. 
 
За порогом здорового глузду
На фоні численних перипетій світового футболу я вкотре звертаю увагу на те, що відбувається у нас, і не просто у нас, а в другій лізі: в минулому чемпіонаті запорізький "Металург" вдома програв "Енергії" з Нової Каховки з рахунком 1:13 (ой як вони кричали, що ми самі в шоці!), в цьому - 0:11. Вибачте, але це навіть не смішно, особливо, якщо врахувати, що "Енергія" зовсім не гранд нашого футболу і ніколи ним не був, вибачте, не була. Цікаве інше питання - скільки можна гвалтувати славне ім`я клубу, що грав колись у вищій лізі чемпіонату СРСР? Зауважте - до атестації ЦЬОГО Професіональна футбольна ліга не має прямого стосунку. Ліцензію клубу видав комітет ФФУ з ліцензування - судячи з усього, у Запоріжжі все гаразд і з інфраструктурою (грає на стадіоні у Великому Лузі, тобто як я зрозумів, на великому лузі), і зі спортивним критерієм (ух, як вони б`ються!), і з фінансовим - таке можна допустити навіть не за гроші, а за великі гроші... Але який же привід для розмови - дивіться створюють!
Що було далі? Згадайте минуле літо, коли атестаційний комітет, напевно, втомившись від розбірок "Десни" та "Вереса", дав відмашку - "Достойні усі". Потім вже Конференція ПФЛ під дивним приводом, що всім дали, так нехай і їм дадуть, проголосувала за прийняття/повернення "Металурга" З до своїх лав. Та й справді, а чого б і ні...
Цікаво, як голосувала "Енергія".
Чи треба визнати, що нічого надзвичайного в цьому немає і запорізький футбол, що колись гримів, розвивається у правильному напрямку, чого не зробиш заради любові до Гри? Ой.
 
Сидіти Рівно? Ніколи!
Про хороше чи, принаймні, про надію на хороше. Через вагому причину довелося провести те, що у нормальних, нефутбольних людей вважається вихідними, у Рівному, на фестивалі художньої гімнастики "Золота осінь" (а ви думаєте, ми тільки про хокей та гольф готові писати? Ха!). Звісно, що ваш автор не розгулював по зоопаркових чи бурштинових місцях (хіба що зовсім трішки!) і не боровся з суддями, а тому не втратив можливості відзначити організацію і крім цього - перевірити, як йдуть справи в усьому місті, по-перше, у Рівному загалом, по-друге (а може, і по-перше!), з будівництвом стадіону на зміну явно аварійному "Авангарду". У нас не так вже й багато міст, на стільки закоханих у футбол, щоб гарантувати десяток тисяч фанатів на кожному поєдинку, а тому цій проблемі - особлива увага, тим більше клуб, представник воскреслого Рівного, грає в Прем`єр-лізі. У місті на матчі "Вереса" безумовно готові ходити - лише б вдалося возвести те, що збере їх разом...
Стадія проектування. На жаль чи на щастя, вона триває. З одного боку, можна говорити про ретельний підхід, з іншого - і про втручання гальмівних сил, і про хвилювання вболівальників, які мріють, щоб була подолана точка неповернення. Але подолана якісно, з усвідомленням відповідальності. 
Стадіони - якщо не назавжди, то надовго, стадіони не покладеш у кишеню і не забереш з собою, якщо закортіло перебратися в інше місце, стадіони - дуже чесні за своєю суттю. Стадіони як пам`ятники - якщо ж ти спромігся побудувати щось таке, тобі гарантовані добрі фрази "А пам`ятаєте, це ж Він постарався!" плюс, як кажуть, тисяча очок в карму. Сінергія, а висловлюючись людською мовою, усвідомлення спільних і цілком народних інтересів у Рівному присутнє. Мова про зусилля, насамперед, мера Рівного Володимира Хомка, який і прекрасно розуміє масштаб завдання, і насправді усвідомлює важливість для міста футболу та наявність стадіону належного рівня. По-друге - і тут якось незручно проставляти номер - це зусилля президента "Вереса" Олексія Хахльова, який не розводить слова зі справами. Ви зможете перевірити, якщо що. Адже це буде справа не тільки для Рівного - а для всіх навколо! Для футболу. Для України. 
Не забувайте про це. Як і про те, що стадіон - справа честі, і тут без багаторічного керівника міста...
Мені довелося переговорити з багатьма рівнянами. Ну, про те, що вони підтримують і вболівають за свого мера, мене попереджували - дещо незвично і все таке. Але ви ж знаєте - київський скептик повинен задати пару питань про конкретні дивіденти. Що показово - і тут є відповідь! Втім, я про футбол, а тому мушу насамперед відстоювати вболівальників та їх інтереси, що іноді йдуть в розріз з соціалкою, але які змушують місто звучати, як натягнута струна... Крім мрії про СВОЄ, рівняни продемонстрували дивну тверезість і практичність суджень про те, як реально добитися будівництва у них в місті нового і, безумовно, прекрасного насамперед своєю відвідуваністю стадіону. 
Труднощі? Їх вистачає. Поки не почали будувати? І це, загалом, зрозуміло - достатньо згадати, в який час ми живемо і скільки навколо охочих сперечатися навколо будь-якого починання під девізом "А давайте витрачатися на щось більш важливе". "Більш важливе" має десятки облич в залежності від чергового базікала. Ех! Критиків багато, креативників та просто будівельників - обмаль. Бережіть їх. Тим більше, на скільки мені відомо, саме мер Рівного з його народною підтримкою може вирішувати справжні проблеми, а не надувати щоки і потім примазуватися до зробленого, як це прийнято в Україні, на жаль, в багатьох місцях. 
Тут треба розуміти, що інтерес до спорту у Рівному великий, постійний і не проходить. Ось побував в ДЮСШ №4, де крім футзалу, активно культивують гандбол, регбі та кульову стрільбу, і це прекрасно - попри усі мої симпатії до спорту №1. Це ж чудово, коли діти не просто зайняті ділом, а улюбленим ділом! Ну молодці ж? Зверху займаються гімнастки, а знизу, в підвалі - класичний 50-метровий тир, що подарував країні стільки чемпіонів та призерів!
(А у нас в Україні і насправді опечатали усі "мілкашки" під тим приводом, що вони небезпечні? Так, куди ж там автоматам Калашникова і гранатам, що у жахливих кількостях вивозять з зони АТО...
Вибачте, спортсменам як готуватися, хто про це потурбується? Що там спортсмени - тут про патріотизм час заговорити і про військову підготовку, про яку раптово згадали останнім часом.... От не треба було ховати радянські напрацювання, коли такий тир був під кожною школою! Дідько, забув про толерантність і демократію, вибачте.)
Так ось в цій школі наповну діє старенький, 12-річний, з минулої програми будівництва, футбольний майданчик - до нього навіть прибудували трибуну. Але покриття вже нікудишнє - його треба змінювати. Спробували долучитися до нинішньої програми - отримали "стійте в черзі"... А що робити?! Всім треба!
Мені дуже хотілося б висловити підтримку тим рівнянам, які намагаються зазирнути в майбутнє і попутно вболівають за футбол. Захочете по-справжньому - впораєтеся. І буде у всіх прекрасний і відвідуваний стадіон... та хоч "Авангард". Зрештою, як назвете. Наприклад, імені більш ніж шанованого історичного діяча Костянтина Івановича Острозького. Давно заслужив, щоб його частіше згадували в Україні, тим більше до Рівного має не те що безпосередній, а дуже навіть безпосередній стосунок. Водночас підвищимо грамотність широких мас і трішки відучимо їх від вічного настрою поразок та невдач. 
З нетерпінням чекаю дня початку робіт. Та ще й такого, повторюсь, щоб жодної дороги назад! 
 
Артем Франков, журнал "Футбол" (13.11.2017 р.)

Ключові слова: